Web'te & Site'de Ara :

Heute ist der

Almancam Sözlük

Aramak istediginiz kelimeyi yazınız:

www.almancam.com
Almanca Engeli

Kategori :   Almanya Integration
Okunma :   2608
   
 

 

 

.........  

Göç Yasası'nın sertleştirilmesi sonrası aile birleşimiyle Almanya'ya gelmek isteyenlerin vize başvuruları, kurs bitirme sınavını başardıktan sonra alınıyor.
 

Federal Hükümet tarafından Göç Yasası'nın sertleştirilmesi sonrası, aile birleşimi yoluyla Almanya'ya gelmek isteyenlerin konsolosluğa gidip başvuruda bulunması için öncelikli olarak istenilen düzeyde Almanca öğrenmesi gerekiyor. Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, evlilik yoluyla Almanya'ya gidecek olanların öncelikli olarak belirlenen kurslara gidip, başarı sertifikası alıp, sonra konsolosluğa başvuruda bulunması gerektiği belirtildi. Buna göre, kurslara katılmadan herhangi bir Alman konsolosluğuna giderek aile birleşim vizesi için başvuruda bulunmak mümkün değil. Federal Dışişleri Bakanlığı tarafından Alman konsolosluklarına gönderilen bir genelgede de kurslara gitmeyen ve başarı ile bitirmeyenlere vize verilmemesi isteniyor. Dün Frankfurter Rundschau tarafından yayınlanan "genelge"de, aile birleşimi konusundaki kuralların tam olarak uygulanması, böylece hiç kimsenin kısa bir süre içinde Almanya'ya gelmemesi salık veriliyor. Haberde, iki-üç ay içinde yurtdışında yeterli derecede Almanca öğrenmenin zor olduğu belirtildi. Bu kapsamda kursların en az 400 saat olması gerektiğine vurgu yapılıyor.Bir yıl sürebilir
Almanca kurslarına katılma konusunda getirilen zorunluluk nedeniyle aile birleşiminin gerçekleşmesinin bir yıl kadar sürebileceği belirtiliyor. Bu durum özellikle tam gün kurslara katılma imkanı olmayıp da akşam kurslarına katılanları etkileyecek. Buna bir de istenilen Almanca'nın seviyesinin tahmin edilenden de yüksek olması eklendiğinde, aile birleşimiyle Almanya'ya göç etmek sanılandan da zor olacak. Böylece yasada sadece "ülkesinde yeterli derecede Almanca öğrenme" şeklinde belirtilen engelin kendisi, pratikte çok daha sert uygulanmış olacak.
"Yeterli derecede konuşma ve anlama" olarak tanımlanan şart için Avrupa Konseyi tarafından tespit edilen A1 düzeyi esas alınacak. Bu sınavı başarıyla bitirenler aldıkları sertifika ile bağlı bulundukları Alman konsolosluklarına giderek vize başvurusu yapabilecekler. Sınavların hangi tarihlerde yapılacağını kursun bağlı olduğu Goethe Enstitüsü belirliyor. Yeterli derecede Almanca bildiklerinden emin olunan kişilerin ise kurslara gitmesine gerek olmadığı da belirtilen başka bir husus.


Alt yapı yeterli değil
Goethe Enstitüsü tarafından verilen bilgiye göre Göç Yasası'nın sertleştirilmesiyle birlikte zorunlu hale getirilen "memlekette Almanca" için binlerce kişi başvurdu, ancak buna yanıt vermekte yetersiz kalındı. Enstitü Müdürü Sabine Hagemann, "Bir çok insan yüzlerce kilometre öteden Ankara, İstanbul ve İzmir'e gelmek zorunda kalıyor. Bu yılın sonunda sadece Ankara'da binlerce kişinin sınava girmesi söz konusu. Buna da hazırlıklı olduğumuzu söyleyemem" dedi. Almanya Türk Toplumu (ATT) ise Almanca kursuna gitmediği için vize başvurusu kabul edilmeyen bir kişi ile birlikte uygulamaya karşı dava açmaya hazırlanıyor. ATT Başkanı Kenan Kolat yaptığı açıklamada, vize başvurusuna Almanca şartı getirilmesinin yasalara aykırı olduğunu belirterek, "Pratikte aile birleşimi çok daha zorlaştırılıyor" dedi.

Sanliurfada Milliegitimin verdigi A1 Sinavi Kurslarindan Görüntüler.
 


İnternet üzerinden Almanca öğrenilir mi?
Geçtiğimiz Ağustos sonunda Göç Yasası'nın sertleştirilmesinin yürürlüğe girmesi üzerine Türkiye'nin değişik yerlerinde, gelin ve damatların gittiği kurslar açıldı. Şu anda Ankara'da 11, İstanbul'da 10, İzmir'de iki kurs bulunuyor. Goethe Enstitüsü tarafından yapılacak Almanca kursları, diğer kentlerde ise Halk Eğitim Merkezleri, özel okullar ve üniversiteler üzerinden çözülmeye çalışılıyor. Büyükelçilik tarafından yayınlanan bilgi notunda, Almanca engelini aşıp Almanya'ya gelmek isteyenlerin internet www.almancam.com üzerinden de Almanca öğrenebilecekleri belirtiliyor.

 

 

A1 düzeyinde öğrenilecek konular size günlük yaşamda kullanabileceğiniz dil becerilerini kazandıracaktır. Bu bölümde;

 • selamlaşma,

 • tanışma, kendini tanitma

 • hatır sorma,

 • sayilar

 • Mevsimler,günler,zamanlar

 • Temel Dilbilgisi

 • aile bireylerini tanıma,

 • meslekleri tanıma,

 • form doldurma,

 • adres sorma,

 • alış-veriş yapma,

 • telefon, gazete, bilgisayar gibi iletişim araçlarından yararlanabilme,

 • sağlık hizmeti alma,

 • turistik gezi yapma ve

 • eğlence

gibi etkinliklerde kullanabileceğiniz dil becerilerinden olusuyor.

 

Kaynak: Günlük Evrensel

 

Sizden  Gelenler

gülsüm { 29 Şubat 2008 09:53:44 }

merhabalar bende bu magdurlardanım benım eşim alman vatandaşı turk degıl ve şuan banada aynı yasağı uyguluyorlar almanca ögrenmelıymişim onlar kadar seri konuşamıyorum ama kısa kelimelerle kendımı ifade edebılırım
turkıyemızde bır sürü alman vatandası oturuyor mal mulk sahıbı ve bızım yasamız onlardan boyle bırsey talep etmiyor neden onlar koyduysa bızde koyalım ve onlarda türkce öğrensinler o zaman onlarda testten geçsin gecemeyen gelmesın yerleşmesın turkıyeye
neden bu kadar hafif kalıyor turkıye bu yasalara karsı bızlere şart koşuluyor ve zorlanıyorsa aynı kuralı onlar içinde yapmalıyız diye düşünüyorum vede çok kızıyorum gerçekten aptalca düşünceler yüzünden bır suru insan mağdur durumda ve beklıyor kursa gıtmek sorun degıl ama hadı gıdemeyen ne olacak kursa gıtmekte bır külfet ve cep yakıyor kurs ücretlerı bır kura gıtse alamıycaklar bu sertıfıkayı ve sıl bastan ve belkıde ödeyemeyecek insanlarımız var bu kurs paralarını adamlar işi biliyor burdanda kazanıyor lar üstümüzden ve halada zora koşuyorllar anlamıyorum ve anlam veremıyorum çok kızıyorum tşklr

 

erbek66 { 22 Aralık 2007 23:17:11 }

Almanya'da Göç Yasasi magdurlari
Almanya'da yasayan Türk vatandasi Sadik Ileri, Almanya'da yürürlüge giren yeni göç yasasi nedeniyle damadi Almanya'ya gelemeyince kizini Türkiye'ye göndermek zorunda kaldi.


18 Aralik 2007 22:05

Almanya'daki yeni göç yasasinin aile birlesimine getirdigi engeller, Türkiye'den evlenen Türk vatandaslarini magdur etmeye devam ediyor. Sartlarin zorlastirilmasi nedeniyle zor durumda kalan vatandaslarin sayilari her geçen gün artiyor.
38 seneden bu yana Almanya'da çalisan ve emekli olan 61 yasindaki Yozgatli Sadik Ileri, Temmuz 2007'de Türkiye'de evlenen kizi Funda'nin esi Suat'i Almanya'ya getiremeyince çareyi, kizini Türkiye'ye göndermekte buldu. Ileri, damadinin konsolosluga müracaat ettiginde, 'Almanca ögrenmeden gidemezsin. Testten geçersen, ancak o zaman gidebilirsin' cevabini aldigini söyledi.

Baba Ileri, "Daha önce yetkililer, bize göç yasasindan etkilenmeyecegimizi ifade etti. Biz de bu sözlerine dayanarak çalismalarimizi ve hazirliklarimizi ona göre yaptik. Damadim Suat'in Almanya'ya gelememesi üzerine, biz de evliligin yürümesi için aile olarak kizimizin Türkiye'ye gitmesinin uygun olacagini düsündük. Yoksa evliligi tehlikeye girecekti" dedi. Bu olaydan sonra kizinin psikolojisinin iyice bozuldugunu ifade eden Ileri, "Kizim Funda Duisburg'da dogdu ve 10. sinifa kadar da ayni sehirde okudu. Funda Türkiye'ye giderken, acaba Alman devletinin kabul edecegi biri ile mi evlenmeliydim diye düsünmeye basladi. Çünkü ancak o zaman Almanya'da kalabilirdi" diye konustu.

Nisan 2007'de yeterli büyüklükte ev tuttuklarini ve ayda 370 Euro da kira bedeli ödediklerini söyleyen Ileri, "Ev kiralayarak 10 bin Euro da mobilyaya ve diger dösemeler için masraf yaptim. Damadim Almanya'ya gelince is aramasin diye de 12 bin Euro karsiliginda büfe satin alarak, isini de kurdum. Damadimin Almanya'ya gelmesi için 2 bin 500 Euro tutarinda sigorta masraflarini karsiladim. Bu maddi masraf, bir de manevi masrafimizi düsünün. Türkiye'den Almanya'ya gelen biri elbette Almanca ögrenip, konusmasi gerekir. Ama bu sekildeki bir davranisin yasaya baglanmasinin insanlikla bir alakasi olamaz" seklinde konustu.

 

yasar { 23 Kasım 2007 12:00:27 }

Öncelikle selam, ben biseye katilmiyorum bizim turklerin kafasi cok caliskan ne turlu yasa getirirlerse getirsinler bizi sevdiklerimizinden ayri koyamiyacaklar... ben esime kavusa bilmek icin yillarimi verdim 4 senemi dile kolay ve sevdigime kavustum bundan sonra ne tur yasa cikarirlarsa cikarsinlar faydasiz bizi oylede boylede kabullenecekler bunu boyle bilsizler almanya hukumeti.

  .........

Footer