Web'te & Site'de Ara :

Heute ist der

Almancam Sözlük

Aramak istediginiz kelimeyi yazınız:

www.almancam.com
Site Harita

   Hesabın yokmu? Ücretsiz  Üye Ol!

Anasayfa
Forum
      Yasalar
            Yurtdisinda İkamet Yasası..

  Yurtdisinda İkamet Yasası..  

Üçüncü ülke vatandaşların statüsü açısından Alman Yabancılar Yasası‘nda oturma amacına göre temel ayırım yapılır. Yabancılar yasasına göre çeşitli oturma izni (Aufenthaltsgenehmigung) türleri vardır. Bu bölümde oturma izni (Aufenthaltserlaubnis), özel oturma izni (Aufenthaltsbefugnis), amaca bağlı oturma izni (Aufennthaltsbewilligung) ve oturma hakkı (Aufenthaltsberechtigung) konuları açıklanacaktır. Oturma izinleri oturduğunuz yörenin Yabancılar Dairesi (Ausländerbehörde) tarafından verilir.


Ek bilgi: Vize de bir çeşit oturma iznidir. İçerik olarak oturma iznine eş değerlidir. Temel fark vizenin yurt dışında ve bir Alman yurtdışı temsilciliği tarafından verilmiş olmasıdır. Almanya’ya vize ile gelindiğinde Yabancılar Dairesi‘ne gidip oturma izni almak zorunluluğu vardır. Vatandaşları Almanya için vize alma zorunluluğunda olan devletler çoğunluktadır. Bu durumda Almanya’ya gelmeden önce yurtdışındaki Alman temsilciliklerine vize için başvurmak gereklidir. Almanya’da planlanan oturma amacını vize için verilen başvuruda doğru şekilde belirtmekte yarar vardır. Dışişleri Bakanlığı‘nın vize işlemleriyle ilgili uygulamaları (örneğin vize zorunluluğu olan ülkeler)


Oturma izni

Oturma izni normal durumda (istisnai durumlar aşağıda belirtilmiştir) ilk defa süreli olarak verilir. Süreli verilen bu izin çoğu durumda süresiz oturmanın temelini oluşturur. Oturma izni alındıktan sonra belli bir süre sonra ve bazı şartlar yerine getirildiği takdirde süresiz oturma izni alma ve hatta süresiz oturma hakkı alma olanağı doğar.


Amaca bağlı oturma izni

Aufenthaltsbewilligung sadece belli bir amaca bağlı olarak ve süreli olarak verilir. Amaca ulaşıldıktan sonra genelde (istisnalar burada çok azdır) oturma izni almış olan kişi Almanya‘yı terk etmek zorundadır. Örneğin bir yabancı öğrenci sadece yüksek öğrenim amacıyla Almanya’da oturma izni almışsa ve öğrenimi başarıyla bitmişse veya öğrenimin başarıyla sona ermesi çeşitli nedenlerden dolayı beklenmiyorsa, bu kişi normal şartlarda Almanya’da kalamaz. Uzun zamandan beri amaca bağlı oturma iznine sahip olunsa bile,süresiz oturma müsaadesi alma şansı yoktur.


Özel oturma izni

Özel oturma izni insancıl nedenlerden dolayı verilir ve sürelidir. Örneğin bir yabancının iltica başvuru işlemleri sırasında Cenevre Konvansiyonuna göre mülteci konumunda olduğu tespit edilirse, kendisine özel oturma izni verilir. Söz konusu kişiyi sınır dışına göndermeyi zorlaştırıcı nedenlerin tespiti durumunda (örneğin yurtdışında Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonuna uymayan bir durumun var olması veya kişiyle ilgili hayati tehlikenin mevcut olması gibi) özel oturma izni verilebilir (İlgili makamın bu konuda karar vermek için, takdir hakkı vardır). İlgili kişi sınır dışı edilemiyorsa ve yabancılar dairesi buna rağmen özel oturma izni vermiyorsa, bu kişiye‚”müsamaha belgesi” (Duldung) verilir. Duldung yasal bir oturma hakkı değildir. Yurtdışına gönderilme şartları oluştuğunda müsamaha biter. Uzun süre özel oturma izni alan kişilere ilgili makamın takdir hakkıyla, süresiz oturma izni verilebilir.

Dikkat edilecek konu: Adı geçen oturma izni türleri ancak başvuru dilekçeleri verilerek uzatılır veya süresiz oturma iznine çevrilir. Başvurular zamanında yapılmalıdır. Oturma izni bitmeden bu işlemin yapılmasında yarar vardır.Başvurular oturma izninin bitiminden sonra yapılmamalıdır. Böyle bir duruma, önce oturma iznini şekilsel olarak geçersiz konuma getirdiğinden ve bunun sonucunda kazanılan hakların kaybına neden olabileceğinden, fırsat verilmemelidir. Örneğin oturma izninin geçerliliği 18 Şubat günü bitiyorsa, uzatma başvurusu en geç o gün veya daha iyisi bu tarihten önce yapılmalıdır.


Süresiz oturma izni

Süresiz oturma izni oturma izinleriyle ilgili durumu süresiz olarak garanti altına alır. Şartlar oluştuğunda almak için başvurulmalıdır.


Oturma süreleri: Çoğu durumda süresiz oturma izni hemen verilmez. İltica hakkını kazanmış mültecilere anayasa gereği süresiz oturma izni verilmesi gibi istisnai durumlarda vardır. Almanya‘ya gelen kontenjan mülteci grubuna (örneğin eski Sovyetler Birliği’nden gelen Yahudiler) dahil kişilerde süresiz oturma izni alırlar. Diğer grupların tümü süresiz oturma izni almak için belli bir süreyi doldurmaları gereklidir. Süresiz oturma iznine sahip olmak için önceden süreli oturma izni almış olmak gereklidir. Özel oturma iznine sahip yabancılara süresiz oturma izni verilmesi ilgili makamın takdirindedir. Öngörülen oturma süreleri ilgili gruplara göre değişik olabilir.


Oturma iznine sahip yabancıların esas olarak beş yıldan beri Almanya’da bulunmaları gereklidir. Bu kişilerin çocukları 16 yaşını doldurdukları zaman, eğer sekiz yıldan beri Almanya’da bulunuyorlarsa süresiz oturma izni alabilirler. Alman vatandaşı olan kişilerin eşleri genelde süresiz oturma iznini iç yıl sonra alabilirler.


Özel oturma iznine sahip yabancıların süresiz oturma iznine sahip olabilmeleri için, önceden sekiz yıl Almanya’da bulunmaları şarttır.


Söz konusu kişilerle ilgili olarak oturma sürelerinin yanı sıra diğer bazı şartlarda kontrol edilir.


Aile birleştirmesi çerçevesinde gelmiş ve oturma izni almış çocuklar için istenen şartlar fazla değildir. Oturma iznine sahip diğer yabancılar ise örneğin çalışarak geçimlerini sağladıklarını ispat etmek zorundadırlar. Almanca bilgisinin ise, örneğin yabancılar dairesinde çalışan bir kişiyle basit şekilde anlaşabilecek düzeyde olması gereklidir.


Oturma hakkı

Oturma hakkı süresiz verilir. Oturma hakkı statü olarak süresiz oturma izninden daha garantilidir. Oturma hakkı almış kişiye engelleyici şartlar konulamaz. Örneğin oturma hakkına sahipseniz, kendinize ait bir iş yeri açmanızı yabancılar dairesi engelleyemez. Oturma hakkı genelde oturma iznine sekiz yıldır sahipseniz ve belli şartları (örneğin 5 yıldır sigortalı çalışmış olma şartı) yerine getiriyorsanız verilir.

Dikkat edilecek konu: Oturma iznine sahip kişilerde yurt dışında kaldıklarında Almanya’daki haklarını kaybedebilirler. Yurt dışında geçirilen her tatil veya her ziyaret tabii olarak oturma haklarınızın yitirilmesi anlamına gelmez. Ama ilgili kişilerin yurt dışına çıkmaları geçici bir zamanı kapsamayıp devamlılık kazanan bir durum ise (örneğin Almanya’daki konutu terk etme), Almanya’daki oturma izni yurt dışına çıkıldığı andan itibaren derhal ve otomatikman kaybolur. Bu gibi durumlarda yurtdışına geçici bir müddet için gidilse bile, tehlike vardır. Altı aydan fazla yurt dışında kalındığında, oturma izni genellikle doğrudan kaybolur. Bundan dolayı uzun süreli yurt dışı ziyaretleri yapmak niyetinde iseniz, yabancılar dairesiyle durumu konuşmanızda yarar vardır. Hakların kaybedilmemesi için yasalarda istisnai durumlar (askerlik hizmeti veya emeklilik durumu gibi) öngörülmüştür.imzam yok !


        derbest
Normal Üye!
Rep Gücü : 10 [+]
Nerden :
Yaş : 34
Cinsiyet : Erkek
Özel Mesaj (PM)
Profil Bilgileri
Arkadaşlık Gönder
Paylaşım : % 2,7
Tecrübe : % 0,3
Güç : % 3

 Paylaş:

  11.02.2009  23:33:59 


Mesaj Yazabilmek İçin Lütfen Kayıt Olun.
Veya Giriş Yapın.
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Forum kurallarına aykırı başlıkları yetkililere bildirebilirsiniz
Bu forumdan dosya indiremezsiniz