Web'te & Site'de Ara :

Heute ist der

Almancam Sözlük

Aramak istediginiz kelimeyi yazınız:

www.almancam.com
Site Harita

   Hesabın yokmu? Ücretsiz  Üye Ol!

Anasayfa
Forum
      Askerlik
            Askerlik Erteleme başvurusu – ikinci ve sonraki (Oturma ve Çalışma İznine Sahip Olanlar)..

  Askerlik Erteleme başvurusu – ikinci ve sonraki (Oturma ve Çalışma İznine Sahip Olanlar)..  

Yürürlükteki askerlik mevzuatımıza göre, 38 yaş sonuna kadar bulunulan ülkeye göre 6 ay, 1 yıl veya 2 yılda bir askerlik ertelemesinin yenilenmesi gerekmektedir. (Bazı ertelemeler daha kısa sürelerle yapılmaktadır).

Yeniden erteleme yaptırmak için, bir önceki erteleme belgenizde belirtilen ertelemenin sona erdiği yıl başından itibaren Büyükelçiliğe / Başkonsolosluğa başvurmanız yararlı olacaktır.

Oturma ve/veya çalışma izinleri devam ettiği sürece geçici olarak işsiz kalanlar, meslek veya sanatlarını icra edemeyenler ile işsizlik sigortasından yararlananlar, maluliyet veya hastalık yardımı alanlar ile eşlerinin çalışması nedeniyle bu yardımları almaları mümkün olmayanların da başvuruları halinde yükümlülükleri ertelenebilir. Ancak fiilen iş sahibi olunmayan ve çalışılmayan bu süreler dövizle askerlik için gerekli olan 3 yıllık çalışma süresi içinde sayılmaz.

Yabancı bir ülke vatandaşı olan veya yabancı bir ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olan bir bayanla evlenerek başlangıçta sadece oturma izni alan, ancak çalışma izni verilmediği için işçi statüsü kazanamayanlar da potansiyel işçi olarak kabul edilmektedir. Evlilik belgesi ve eşin yurt dışındaki oturma veya çalışma müsaadesinin (yabancı ülke vatandaşıysa çok dilli doğum belgesi ve pasaportu) noter onaylı fotokopisi ve erkeğin oturma/çalışma izni için başvuru yaptığına dair belge ibraz edilmesi halinde, askerlik ertelemeleri, çalışma müsaadesi alınmamış olsa dahi yapılabilmektedir. Ancak, bu süre dövizle askerlik başvurusu için gerekli olan 3 yıllık çalışma süresi içinde sayılmaz. Dövizle askerlik başvurusunda çalışma izni alındıktan ve gelir vergisine tabi olarak maaş veya ücret getirici bir işte çalışılmaya başlandıktan sonraki süreler dikkate alınmaktaıdır.

İlk erteleme işlemleriniz başka bir Büyükelçiliğimizde / Başkonsolosluğumuzda yapıldıysa ilk erteleme belgesinin fotokopisinin de diğer belgelerle birlikte gönderilmesi gerekmektedir.

Askerlik ertelemesinin iptalini gerektiren durumlar aşağıda belirtilmiştir.

Yurda kesin dönüş yapılması (2 yıllık ertelemelerde bir takvim yılı içinde 6 aydan fazla bir sürenin, diğer ertelemelerde erteleme süresinin yarısından fazlasının yurtiçinde geçirilmesi halinde kesin dönüş yapılmış sayılır)

Yabancı ülkedeki oturma statüsünün sona ermesi,

38 yaşının doldurulmuş olması,

Ertelemeye esas teşkil eden bilgilerin ve belgelerin gerçek dışı olduğunun anlaşılması hallerinde yapılan ertelemeler iptal edilir.

Doldurulacak Formlar


Tebliğ Belgesi ve Taahhütname
İşçi - İşveren Statüsünde Bulunan Yükümlüler İçin Müteakip Erteleme Başvuru Dilekçesi
Postayla Müteakip Erteleme Bsşvurusu Yapacaklar İçin

Başvuru İçin Gerekli Belgeler
Nüfus cüzdanınızın ve pasaportunuzun aslı ve ikişer adet fotokopisi veya işlem yapılmış tüm sayfalarının yerel noter onaylı ikişer fotokopisi (tamamen boş olan sayfaları çekmeyiniz. Ancak, tüm vize, mühür ve giriş-çıkış damgalarının bulunduğu sayfaların fotokopisinin çekilmesi gerekmektedir.),

Oturma ve çalışma izin belgelerinin asılları, ikişer adet fotokopileri (oturma ve çalışma izin belgesi tanımları aşağıda ülkeyle ilgili özel notta yer almaktadır.).

Maaş bordrosunun ve vergi ödendiğine ilişkin belgenin (vergi belgesi tanımı aşağıda ülkeyle ilgili özel notta yer almaktadır.) aslı ve birer adet fotokopisi.

İşçilik statüsünü kanıtlamak amacıyla, işveren tarafından antetli kağıda yazılmış ve imzalanmış belgenin aslı , iki adet fotokopisi (iş teklifi mektubu getirmeyiniz, lütfen). Bu belgede çalıştığınız yerdeki pozisyonunuzun, işe başlama tarihinizin ve ödenen ücretin veya maaşın miktarının da belirtilmesi gerekmektedir. İşçi olarak çalışmayıp da işveren statüsünde olan yükümlülerin sahip oldukları işyerinin yerel Ticaret Odasında kayıtlı olduğunu ve halen işlevini sürdürdüğünü belirten bir belge ve işyeri açma müsaadesi (Gewerbeameldung). şsiz olanlar için, iş ve işçi bulma kurumundan işsizlik belgesi.

Tebliğ Belgesi ve Taahhütname Formu: 2 adet basıldıktan sonra "Tebellüğ Eden" bölümünün imzalanıp, tarih atıldıktan sonra Büyükelçiliğimize / Başkonsolosluğumuza gönderilmesi gerekmektedir,

Posta yoluyla yapılan müteakip erteleme işlemleri için iki adet Ek J belgesi basılıp gerekli yerlerin doldurulup imzalanması ve erteleme için gerekli diğer belgelerle birlikte Büyükelçiliğe/Başkonsolosluğa gönderilmesi

Varsa bir önceki erteleme belgesi veya fotokopisi

İşlemin postayla yapılması durumunda pasaport, nüfus cüzdanı, oturma ve çalışma izni gibi belgelerin fotokopilerini göndermeniz yeterli olacaktır. Bununla birlikte temsilciliklerimizin, göndermiş olduğunuz belgelerle ilgili tereddütleri halinde sözkonusu belgelerin asıllarını istemeleri de mümkündür.

Temsilciliklerimiz gerekli gördükleri takdirde ilave bilgi ve belge isteyebilirler.

BU İŞLEM İKİ YILLIK ERTELEME YAPILAN ÜLKELERDE POSTAYLA VEYA E-KONSOLOSLUK ÜZERİNDEN KONSOLOSLUĞA GİDİLMEDEN DE YAPILABİLMEKTEDİR.

İşlem Masrafları
Harç Bedeli
Bu işlem harçsız yapılmaktadır.

Posta Masrafı


5,00 € - Normal Posta

2 Euro

Toplam İşlem Masrafı : 5 €İmza yok!
        das-madchen
Normal Üye!
Rep Gücü : 1 [+]
Nerden : Turkey
Yaş : 29
Cinsiyet : Bayan
Özel Mesaj (PM)
Profil Bilgileri
Arkadaşlık Gönder
Paylaşım : % 1,9
Tecrübe : % 0,5
Güç : % 2,4

 Paylaş:

  20.05.2010  19:53:45 


Mesaj Yazabilmek İçin Lütfen Kayıt Olun.
Veya Giriş Yapın.
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Forum kurallarına aykırı başlıkları yetkililere bildirebilirsiniz
Bu forumdan dosya indiremezsiniz