Web'te & Site'de Ara :

Heute ist der

Almancam Sözlük

Aramak istediginiz kelimeyi yazınız:

www.almancam.com
Site Harita

   Hesabın yokmu? Ücretsiz  Üye Ol!

Anasayfa
Forum
      Etkin Öğrenme ve Ezberleme Yöntemleri
            Yabancı Dili Öğrenmek için 15 Taktik..

  Yabancı Dili Öğrenmek için 15 Taktik..  
 1. 1. Yabancı dil öğrenmeye kendiniz karar verin. Başkalarının zorlaması ile başlanan öğrenme süreci verimli olamaz. Mustafa Kemal, 14 yaşındayken Selanik’te ‘College des Freres de la Salle’ın yaz kurslarında Fransızca öğrenmeye kendisi karar verdi. 1885’te babası öleli iki yıl olmuştu ve annesi onu yönlendirecek durumda değildi.

 2. 2. Yabancı dil öğrenmeyi bir mecburiyet değil de, keyifle yol alınacak bir serüven olarak görün. Bilinmeyen topraklara yapılan bir keşif yolculuğunun tutkusunu içinizde duyduğunuzda, yabancı dili daha iyi öğrenirsiniz. Kurs kitabını her açtığınızda heyecanlanmıyorsanız, yabancı dil öğrenimi bir işkenceye dönüşebilir. Beyninizin hem sağ hem de sol tarafı aynı anda devreye girdiğinde ve aklınıza gönlünüzü kattığınızda işiniz kolaylaşır. Bu açıdan kadınların daha avantajlı olduğunu söylemek gerekir.

 3. 3. Kelimelerin büyüsüne kendinizi kaptırarak öğrenin. Her zaman kelimenin ve deyimin ardındaki kuşaklar boyu süregelen öyküyü yakalamaya çalışın. Kelimeler ve cümlelerdeki müziğe ve tınıya kulak verin.

 4. 4. Kendi öğrenme biçiminizi dikkate alarak yabancı dil öğrenin. Kurslardaki tek örnek öğretimi, kendi tarzınıza ve yeteneklerinize göre özümsemeye ve içselleştirmeye gayret edin. Sindire sindire öğrenin.

 5. 5. Yabancı dilde okumayı öğrenirken, inatçı ve sabırlı olun. İlk gün açtığınız sayfanın bir paragrafını anlamanız için beklide bir saat geçecek. Gün geçtikçe satır satır ilerleyecek, zamanla bir saatte çok sayıda sayfanın hakkından geleceksiniz.

 6. 6. Okumaya başlarken zaten ilgilendiğiniz ve bilgi sahibi olduğunuz bir alanı seçin. Olayı bildiğinizde, yabancı dilde yazılmış metnin şifresini daha kolay çözebilirsiniz. Yabancı dilden konuşmayı öğrenirken Türkçe söz dizimini, mümkün olduğunca kullanmayın. Yabancı dil olarak örneğin İngilizce öğrenen bir kişi, konuşurken İngilizce düşünmek ve bu dilin söz dizimi kalıplarını kullanmak zorundadır. Türkçe düşünüp İngilizce konuşmaya çabaladığınızda iyi sonuç alamazsınız.

 7. 7. Çok zorunlu olmadıkça sıkıştırılmış programlarla yabancı dil öğrenmeyin. Acele ile öğrenilen acele ile unutulur.

 8. 8. Yabancı dilde iyi konuşmak ve yazmak için çok okuyun. Okurken, sözdizimi, ifade kalıpları hatta etkili cümleler belleğinize bir şekilde kaydedilir. Bu “input”, konuşurken veya yazarken siz fark etmeden anlatımınızı etkinleştirir ve güzelleştirir. Belleğinize vaktiyle güzel cümleler ve ifadeler girmemişse dilinizden, kaleminizden güzel ve anlamlı sözler çıkması çok zordur. Aynı kural Türkçe yazım ve konuşma konusunda da geçerlidir. Şiirle ilgilenmeyen, Sait Faik, Refik Halit, Yaşar Kemal ve Murathan Mungan gibi dil ustalarının eserlerini okumayan bir kişi, iyi yazamaz, sürükleyici olamaz.

 9. 9. Yabacı dil ülkesini de, o dilin ustalarının kılavuzluğu ile dolaştığınızda, daha başarılı olursunuz.

 10. 10. Dil öğrenmeye hiç ara vermeyin. Haftada ikişer gün dörder saat çalışmak yerine her gün yarım saat daha iyidir. Kendinize güvenemiyorsanız “her gün 10 kelime” gibi sayısal kurallar koyun. Ama hasta olsanız da, gezmeye gitseniz de bu kurala mazeret uydurmadan muhakkak uyun.

 11. 11. Yabancı dili öğrenirken, Türkçemizin ses dünyasını da daha iyi tanıyacaksınız. Her iki dilde anlam inceliklerini fark ettikçe anadilinizdeki konuşmanız derinlik kazanacak. Türkçeyi iyi öğrendikçe yabancı dilde de derinleşeceksiniz. Türkçeyi iyi bilmiyorsanız, bir hatta üç yabancı dili çok iyi öğrenseniz de Türkiye’de başarılı olamazsınız. Anadiliniz hep temel referans kaynağınız olsun.

 12. 12. Yabancı dili tek boyutlu öğrenmeyin. Örneğin ticari Almanca kursuna devam ederken, bu dilden dergi, kitap ve gazete alıp okuyun. Bunların yenisini almaya paranız yetmiyorsa, sahaflardan kullanılmışlarını bulun.

 13. 13. Küreselleşme döneminde bir yabancı dili öğrenmeye ve bu dil aracılığı ile dünyaya açılmaya mecbursunuz. Yabancı dil bilgisi ile yabancı kültürlerin kapısını aralayacak, diğer ulusların insanlarını daha iyi tanıdığınızda hem daha iyi bir insan olacak hem de işinizde daha büyük başarılara ulaşacaksınız.

 14. 14. Yabancı dil öğrendiğinizde, kendi dilinize ve kültürünüze yabancılaşmayacak, aksine onların değerini daha iyi anlayarak köklerinize daha sıkı sarılacaksınız.

 15. 15. Yabancı dil öğrenmeye karar verdiğinizde ihmal ve erteleme için kullandığınız mazeret ve bahanelerinizi bir dolaba kilitleyecek ve anahtarını da çöpe atacaksınız…


Bu Mesaj Son Olarak almanci177 Tarafından 16.10.2010 00:37:39 Tarihinde Düzenlenmiştir.

İmza yok!

        almanci177
Normal Üye!
Rep Gücü : 0 [+]
Nerden : Belirtilmedi
Yaş : 35
Cinsiyet : Bayan
Özel Mesaj (PM)
Profil Bilgileri
Arkadaşlık Gönder
Paylaşım : % 0,7
Tecrübe : % 0,1
Güç : % 0,8

 Paylaş:

  16.10.2010  00:37:39 


Mesaj Yazabilmek İçin Lütfen Kayıt Olun.
Veya Giriş Yapın.
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Forum kurallarına aykırı başlıkları yetkililere bildirebilirsiniz
Bu forumdan dosya indiremezsiniz