Web'te & Site'de Ara :

Heute ist der

Almancam Sözlük

Aramak istediginiz kelimeyi yazınız:

www.almancam.com
Site Harita

   Hesabın yokmu? Ücretsiz  Üye Ol!

Anasayfa
Forum
      Yaşam
            Ayrımcı Yasaya Karsi Almanyanin Dil Şartına acilan İlk Dava..

  Ayrımcı Yasaya Karsi Almanyanin Dil Şartına acilan İlk Dava..  

Aile birleşimi yoluyla Almanya'ya gelecek Türkler'den Almanca bilmeleri istenirken, aralarında Japonya, Güney Kore, Avustralya, Yeni Zelanda'nın da bulunduğu bazı ülke vatandaşlarından bunun talep edilmemesini içeren dışlayıcı Göç Yasası'na karşı dava açmak için düğmeye basıldı. 10 yıldır Almanya'da yaşayan ve Alman vatandaşı olan Urfalı Mustafa İnce (18), eylül ayında Türkiye'de evlendiği aynı yaştaki eşi Zarife'nin vize başvurusunun Almanca bilmediği gerekçesiyle Ankara'daki Alman Başkonsolosluğu tarafından geri çevrilmesi üzerine dava açmak için harekete geçti.


Anayasaya aykırı

Berlin'in Lichtenberg İlçesi'nde bir büroda yardımcı eleman olarak çalışan Mustafa İnce, aynı zamanda avukat olan Berlin Eyalet Parlamentosu Yeşiller Meclis Grubu Başkanı Volker Ratzmann'a vekaletname vererek, ayrımcı yasaya karşı dava açmasını istedi. Ratzmann, CDU/CSU ile SPD'nin oluşturduğu büyük koalisyon hükümetinin hayata geçirdiği yeni Göç Yasası'nın Alman Anayasası'ndaki eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığına dikkat çekti. Ratzmann, "İlk etapta Federal Dışişleri Bakanlığı'na Zarife İnce'nin vize başvurusunun niçin reddedildiğine dair yazılı olarak bilgi verilmesini isteyeceğim. Bu yazı elimize geçtikten sonra da Berlin İdari Mahkemesi'ne başvuracağım. Gerekirse bu davayı Federal Anayasa Mahkemesi'ne kadar götüreceğim" dedi.


SİZ DE HAKKINIZI ARAYIN

Berlin Eyalet Parlamentosu Yeşiller Partisi milletvekilleri Özcan Mutlu ile Bilkay Öney, bu dışlayıcı yasaya karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini söylediler. Özcan Mutlu, "Alman Anayasası çok açık olduğu halde bir Alman vatandaşının Türkiye'den gelecek eşine başka ülkelerden geleceklerden farklı davranılması bir anayasa ihlalidir. Ayrıca düzenlemelere göre aile birleşimi için vize başvurusunda bulunanların Almanca bilmeseler bile bu başvuruların kabul edilmesi ve 6 ay içinde Almanca öğrendiklerini kanıtlamaları gerektiği halde, Alman makamlar buna riayet etmemektedir. Böyle bir tutum da kabul edilemez" dedi. Öney ve Mutlu ayrıca, "Aynı durumda yüzlerce Mustafa İnce'ler var. Herkese yasal haklarını arayıp dava açma çağrısında bulunuyoruz" dediler.


ANAYASA NE DİYOR?

Alman Anayasası'nın birinci maddesinde 'insan onuru dokunulmazdır' ibaresinin yer aldığını hatırlatan Ratzmann, Japonya'dan gelecek birinden Almanca bilmesi istenmezken, Türkiye'den evlilik yoluyla geleceklerden bunun istenmesinin onur kırıcı olduğu gibi, Alman Anayasası'na aykırı olduğunu da söyledi. Ratzmann "Yasa, Anayasası'nın 3'üncü maddesi olan 'hiç kimse cinsiyeti, soyu, ırkı, dili, yurdu ve kökeni, dini ya da siyasi görüşleri dolayısıyla mağdur edilemez ya da ayrıcalıklı kılınamaz' ve 6'ncı maddesi 'Evlilik ve aile, devlet düzeninin özel koruması altındadır' ile bağdaşmıyor.


(alıntı hürriyet avrupa gazetesi 16 ekim salı)İmza yok!


        gta
Normal Üye!
Rep Gücü : 4 [+]
Nerden : Almanya
Yaş : 29
Cinsiyet : Erkek
Özel Mesaj (PM)
Profil Bilgileri
Arkadaşlık Gönder
Paylaşım : % 1,7
Tecrübe : % 1,8
Güç : % 3,5

 Paylaş:

  30.09.2009  12:39:32


  Ayrımcı Yasaya Karsi Almanyanin Dil #..  Site Gelisim ve Destek Hizmetleri...


        werbung
Google Anzeige
Rep Gücü : 50 [+]
Nerden : Belirtilmedi
Yaş : 44
Cinsiyet : Erkek
Özel Mesaj (PM)
Profil Bilgileri
Arkadaşlık Gönder
www.almancam.com 18.01.2009 00:40:08


 


Mesaj Yazabilmek İçin Lütfen Kayıt Olun.
Veya Giriş Yapın.
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Forum kurallarına aykırı başlıkları yetkililere bildirebilirsiniz
Bu forumdan dosya indiremezsiniz