Web'te & Site'de Ara :

Heute ist der

Almancam Sözlük

Aramak istediginiz kelimeyi yazınız:

www.almancam.com
Site Harita

   Hesabın yokmu? Ücretsiz  Üye Ol!

Anasayfa
Forum
      Ekonomi
            Euro Krizde Prestijini ve Avrupayi Korudu..

  Euro Krizde Prestijini ve Avrupayi Korudu..  

Avrupa Birliği (AB) Para Birimi Euro, En Büyük Sınavını, Yaşanmakta Olan Küresel Mali Krizde Veriyor. 10 Yıl Önce Tevavüle Giren Euro, Yaşanmakta Olan Ekonomik Krizde Prestij Kaybetmek Bir Yana Daha da Güven Kazanıyor. Krizde Doların Aksine Dayanıklılığını Ispatlayan Euro, Uzmanlara Göre, Avrupa'nın Krizi Hafif Yaşamasının da En Büyük Nedeni.

Avrupa Birliği (AB) para birimi Euro, en büyük sınavını, yaşanmakta olan küresel mali krizde veriyor. 10 yıl önce tevavüle giren Euro, yaşanmakta olan ekonomik krizde prestij kaybetmek bir yana daha da güven kazanıyor. Krizde doların aksine dayanıklılığını ıspatlayan Euro, uzmanlara göre, Avrupa'nın krizi hafif yaşamasının da en büyük nedeni.

Slovakya'nın da katılımıyla Euro para birimi kullanan ülkelerin toplam nüfusu 329 milyona yükseldi. Yakın zamana kadar kuşkuyla bakılan Euro, krizle güven pekiştirdi. Küresel finans krizi sebebiyle Euro'ya geçmemeyi tercih eden ve kendi para birimlerinde kalan ülkeler, Euro'ya geçen ülkelerden daha fazla etkilenmeye başladı. Oysa Euro'ya ilk geçildiğinde, başta Almanya olmak üzere bir çok ülkede Euro'nun pahalılığa neden olduğu anlayışı hakimdi. Euro'ya geçmeyen ülkeler de bu kararlarının doğru olduğuna daha da inanmıştı. Şimdi ise Euro, krizin istikrar unsuru oldu. Uzmanlar, Avrupa'nın Euro sayesinde krizi hafif yaşadığı görüşünde.

Uzmanlar, "Euro olmasaydı Macaristan ve Letonya'nın sürüklendiği döviz krizi pekala Almanya veya Fransa'nın da başına gelebilirdi. Finans spekülatörleri, Euro'nun tedavülde olduğu ülkelere diş geçiremiyor" tespitini yapıyor. Deutsche Bank en önemli finans uzmanlarından Norbert Walter, Euro'ya ve ondan sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası'nı çok başarılı bularak tam not verdiğini açıklıyor. Walter, "Euro, Amerikan Doları'nın yanında dünyanın en önemli ikinci para birimi olduğunu kanıtladı. Avrupa Merkez Bankası da sadece son on yıldır ve de özellikle son iki yıldır mali krize rahatlıkla göğüs gerebiliyor. Bütün dünyada Merkez Bankası'nın ehliyetine duyulan güvenin arttığı kanaatindeyim" dedi. 

Öte yandan, uzmanlar, Macaristan ve Letonya'da yaşananların, Euro'nun koruyucu şemsiyesi altına girmeyen ülkelerin ne denli kırılgan bir mali yapıya sahip olduğunu gösterdiğinin altını çiziyor. Macar Forint'i spekülatörlerin elinde oyuncak olunca devleti de iflasa sürüklediğini kaydeden uzmanlar, Letonya'nın da AB ve Para Fonu'nun milyarlarca Euro'luk yardımıyla mali sıkıntıdan kurtulabildiğini hatırlatıyor.

İktisatçı Norbert Walter, Euro'nun kısa zamanda bu kadar taraftar bulmasının sürpriz olmadığını vurgulayarak, "Bence, Avrupa yolunda olup da para birliğine girişi geciktiren ülkeler şimdi bu düşünceye daha açıklar. Bu sadece küçük Baltık ülkeleri için değil Polonya için de geçerli. Keşke, daha başında para birliğine katılabilecek durumdaki Danimarka, İsveç ve İngiltere de Euro bölgesine dahil olsalardı. Danimarka ve İsveç'in Euro'yu arzuladıklarına dair işaretler gelmeye başladı" ifadelerini kullandı. Özellikle İngiltere'den Euro'ya sempati içeren açıklamalar gelmeye başladı. Euro-Sterlin paritesinin eşitlendiği Aralık ayından itibaren İngiltere'de ortak para birimi Euro'ya geçme tartışmaları başladı. Polonya 2012, Romanya 2014'te Euro'ya geçmeyi planlıyor.

Diğer yandan, dolar kan kaybetmeye devam ediyor. Amerikan yönetiminin, her fırsatta doların değer kazanması gerektiği yönündeki açıklamalarına karşın dolar değer kaybediyor. Ancak uzmanlar, Euro'nun yüksek değerinin ihracata zarar verdiği, ihraç mallarına ek yük bindirdiği uyarısı yapıyor. Norbert Walter de bu durumun, krizden sonra ekonominin yeniden düzelmesini zorlaştıracağı endişesini dile getiriyor.

(Cihan Haber Ajansı)Artik Almancam var !


        sme80
Normal Üye
Rep Gücü : 407 [+]
Nerden : Ingolstadt
Yaş : 39
Cinsiyet : Erkek
Özel Mesaj (PM)
Profil Bilgileri
Arkadaşlık Gönder
Paylaşım : % 2,4
Tecrübe : % 1,9
Güç : % 4,3

 Paylaş:

  30.09.2009  12:39:01 


Mesaj Yazabilmek İçin Lütfen Kayıt Olun.
Veya Giriş Yapın.
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Forum kurallarına aykırı başlıkları yetkililere bildirebilirsiniz
Bu forumdan dosya indiremezsiniz