Web'te & Site'de Ara :

Heute ist der

Almancam Sözlük

Aramak istediginiz kelimeyi yazınız:

www.almancam.com
Site Harita

   Hesabın yokmu? Ücretsiz  Üye Ol!

Anasayfa
Forum
      Egitim
            Almanyada Çalışma İzni ve İş Bulma Şartları..

  Almanyada Çalışma İzni ve İş Bulma Şartları..  

Almanya'da yabancı öğrencilere dil kursunda çalışma izni verilmezken, üniversite eğitimi sırasında yıllık 180 yarım gün veya 90 tam gün çalışma izni verilmektedir.

Türk vatandaşları için üniversite öğrencisi olarak tatillerde yılda 90 günlük yasal çalışma hakkı mevcuttur. Duruma göre bu şekilde çalışarak bir öğrencinin yıllık masrafının çok büyük bir bölümünü kazanması mümkün olabilmektedir.

Diğer Avrupa Birliği ülkelerinden gelen Avrupa Birliği vatandaşı olan Türkler için hukuken prensip olarak Alman vatandaşlarının sahip olduğu statünün aynısı öngörülmüştür.

Tatiller üniversitelerin çoğunda Şubat - Mart ve Ağustos - Eylül aylarını içermektedir.

İş bulma konusunda İş ve İşçi Bulma Kurumlarının (Agentur für Arbeit -Arbeitsamt-) öğrenciler için açtığı özel departmanlar yardımcı olmaktadır. Ayrıca çok sayıda özel işçi bulma aracı firmaları (Vermittlungsfirma) aracılığıyla da iş bulunabilir.

Türk vatandaşları için, AB Hukuku'ndan kaynaklanan bazı avantajlar mevcuttur. ARB 1/80 nolu karar gereğince bir yıl boyunca kurallara uygun olarak çalışan bir Türk, aynı işveren yanında devam etmesi halinde, resmi makamlar oturumunu ve çalışma iznini devam eden yıl için de vermekle yükümlüdür. Bu şekilde 3 yıl tamamlanınca artık süresiz oturum verilir ve aynı işveren yanında çalışma mecburiyeti kalkar. Aynı branşta farklı işverenler yanında çalışılabilir. 4 yıl dolduktan sonra ise bu branş sınırlaması da kalkar. Böylece hem oturum hem çalışma bakımından süresiz ve sınırsız bir statü elde edilmiş olur.


imzam yok !


        derbest
Normal Üye!
Rep Gücü : 10 [+]
Nerden :
Yaş : 34
Cinsiyet : Erkek
Özel Mesaj (PM)
Profil Bilgileri
Arkadaşlık Gönder
Paylaşım : % 2,7
Tecrübe : % 0,3
Güç : % 3

 Paylaş:

  11.02.2009  14:22:26 


Mesaj Yazabilmek İçin Lütfen Kayıt Olun.
Veya Giriş Yapın.
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Forum kurallarına aykırı başlıkları yetkililere bildirebilirsiniz
Bu forumdan dosya indiremezsiniz